Używany motocykl w leasingu – czy warto, kto z tego korzysta?

Brakuje gotówki na zakup motocykla, gdzie szukać źródła finansowania? Wydawać się może, że kupienie używanego motocykla to niedroga inwestycja a wiele satysfakcji z jazdy do późnej jesieni. Jednak nie jest to do końca prawdą. Taka transakcja może obejmować kwotę kilku tysięcy a przy bardziej markowych i wypasionych jednośladach nawet kilkadziesiąt tysięcy. Posiadanie takiej gotówki nie zawsze jest możliwe, dlatego wiele osób posiłkuje się pożyczkami lub leasingiem na motocykl. Ale ostateczną decyzję podejmuje przyszły właściciel, analizując swoje możliwości finansowe lub zdolność kredytową.

Jeżeli brakuje gotówki a chcemy nabyć używany motocykl możemy udać się do banku albo prywatnej firmy pożyczkowej. Jednak uzyskanie środków na taki zakup jest dość trudną sprawą, dlatego niektórzy sięgają po kredyty gotówkowe, ale trzeba się liczyć z wyższymi kosztami ich uzyskania. Czy można ubiegać się o inną formę sfinansowania nabycia upragnionego motocykla? Tak, oczywiście, że można, do wyboru pozostaje leasing konsumencki lub operacyjny.

Ale, z czym wiąże się wzięcie motocykla używanego w leasing?

Czym jest leasing? Jeżeli zostanie zawarta umowa leasingowa kierowca może jeździć motocyklem, który nie jest jego własnością i należy do leasingodawcy. Jakie koszty trzeba ponieść, aby korzystać z pięknego jednośladu? Należy dokonywać opłat. Jakich? Każdego miesiąca trzeba uiścić ustaloną w umowie ratę i opłacić wkład własny. Oczywiście istnieje możliwość wykupienia używanego motocykla po zakończeniu okresu leasingowego. Ale jest również inna możliwość, a mianowicie zwrócenie używanego motocykla i rozpoczęcie nowego leasingu tylko w nowszym modelem.

A najczęściej zasady leasingu na motocykl używany wyglądają tak:

  • Trzeba uiścić wstępną opłatę, która zaczyna się od 10%.
  • Okres trwania leasingu wynosi do 48 miesięcy.
  • W leasing można wziąć używane motocykle, ale maksymalnie 3 letnie.

Kto może skorzystać z leasingu motocykla używanego?

Osoba prywatna może skorzystać z tej formy finansowania korzystania z motocykla – leasing konsumpcyjny. Również przedsiębiorca ma możliwość wzięcia w leasing motocykla, ponieważ jest on potrzeby do realizowania obowiązków służbowych. Osoby prowadzące działalność gospodarczą będące płatnikami VAT, mają stworzoną możliwość odliczenia tego zakupu od podatku. Może to być 50% lub 100%. Od czego to zależy? Od celu użytkowania motocykla, to znaczy tylko do realizowania zadań firmowych czy również dodatkowo prywatnych. A co z wydatkami związanymi z eksploatacją motocykla to znaczy usuwanie usterek, tankowanie? Przedsiębiorca może zaliczyć poniesione nakłady finansowe do kosztów uzyskania przychodu w 75% a nawet 100%. A zależy to od tego jak poprzednio od cel.

Rodzaje leasingu na zakup motocykla używanego

Biorąc motocykl w leasing finansowy właściciel danej firmy ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu poniesione wydatki na amortyzację, ubezpieczenie i eksploatację jednośladu. Mówiąc o leasingu operacyjnym właściciel firmy ma stworzoną możliwość odliczenia poniesionych kosztów na eksploatację motocykla, raty, polisę ubezpieczeniową i oczywiście opłatę wstępną. Co wpływa na koszt leasingowy motocykla? Miesięczne wydatki są uzależnione od jego wartości, wniesionego wkładu własnego, czasu trwania takiej umowy oraz ustalonej ceny wykupu.    

Czy przedsiębiorcy opłaca się leasingowanie motocykla? Jeżeli prowadzona przez niego działalność, nie wymaga korzystania przez pracowników z pojazdów, decyduje się na jednoślady, które sprawniej poruszają się po drogach i szybciej docierają do celu. Poza tym, taki leasing jest tańszy niż miałoby to miejsce w przypadku samochodu. Ważne! Aby korzystać z motocykla w leasingu trzeba wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Firmy, które oferują leasing współpracują z firmami ubezpieczeniowymi, dlatego przedsiębiorca czy osoba prywatna może wykupić polisę na korzystnych warunkach.

Back to top