Maszyny budowlane – leasing czy wynajem?

Okresowy charakter prac budowlanych skłania przedsiębiorców do wyboru pomiędzy wynajmem i leasingiem. Które z tych rozwiązań jest najbardziej opłacalne? Warto przyjrzeć się zaletom i wadom obu opcji.

Leasing maszyn budowlanych, czyli ekonomiczne rozwiązanie

Zaletą leasingu maszyn budowlanych jest między innymi dłuższy czas trwania umowy. Choć maszyny nierzadko potrzebne są tylko sezonowo, krótka umowa wynajmu często okazuje się niewystarczająca. Tymczasem okres leasingu maszyn budowlanych wynosi nawet 60 miesięcy. Oczywistą zaletą jest również brak dużych, nagłych wydatków, ponoszonych w przypadku zakupu sprzętów. Po upływie czasu umowy możliwy jest leasing kolejnych maszyn, zależnie od zapotrzebowania. Co więcej, maszyny budowlane dostępne w ramach leasingu wyróżniają się niskim wiekiem. Każdy z leasingobiorców zobowiązuje się ponadto do odpowiedniego użytkowania sprzętów, dlatego dostępne maszyny budowlane odznaczają się dobrym stanem.

W przypadku leasingu operacyjnego niebagatelnym atutem są także udogodnienia związane z podatkiem VAT. Mianowicie, w przypadku leasingu obowiązki związane z VAT są rozłożone w czasie. Co więcej, wybierając leasing operacyjny przedsiębiorca zyskuje możliwość wykupu maszyn. Kolejnym uproszczeniem jest brak kosztów amortyzacji. Gdy chodzi o leasing finansowy maszyn budowlanych podatek VAT musi być opłacony w pierwszej kolejności. Po opłaceniu wszystkich rat maszyna staje się własnością leasingobiorcy.

Niemniej istotna jest możliwość odpowiedniego doboru rat. Mianowicie, opłacane mogą być raty degresywne, sezonowe oraz równe. Jak przedstawia się różnica pomiędzy nimi? W przypadku rat degresywnych, opłaty maleją wraz z upływem czasu. Z kolei raty sezonowe są wyższe lub niższe, zależnie od okresu. Raty równe nie zmieniają się, niezależnie od sezonu czy miesiąca. Szeroka oferta pozwala na dobór odpowiedniego rozwiązania. Nic więc dziwnego, że to właśnie leasing zdobywa uznanie, jako opcja dużo bardziej elastyczna, a także opłacalna finansowo.

Wynajem maszyn budowlanych – czy to się opłaca?

Wynajem maszyn jest rozwiązaniem opłacalnym w przypadku tymczasowego zapotrzebowania, będącego wynikiem nagłej sytuacji. W takim wypadku można skorzystać z braku formalności i wypożyczyć sprzęt od zaraz. Jednakże, pomimo poniesionych opłat po okresie zawartym w umowie maszyna nie staje się własnością leasingobiorcy, nie zachodzi też możliwość jej wykupu. Ponadto, umowy nierzadko zawierane są na okres krótszy, niż jest to w przypadku leasingu.

Co więcej, wybór dostępnych maszyn budowlanych może być znacznie uszczuplony, zależnie od oferty wypożyczalni. Podczas wynajmu warto zwrócić uwagę także na stan maszyn i pojazdów. Ten ostatni aspekty powinien być czynnikiem decydującym, ze względu na funkcjonalność, jak i bezpieczeństwo. Dlatego to właśnie oferta leasingowania jest tak częstym wyborem wśród przedsiębiorców.

Zapewniamy bezpłatną konsultację – dzięki temu wybór jest znacznie ułatwiony. Skonsultuj się z naszymi ekspertami i sprawdź, dlaczego leasing maszyn budowlanych jest opłacalnym rozwiązaniem!

Back to top