Leasing sprzętu medycznego. Jaką formę leasingu wybrać?

Lekarze to szczególna grupa, gdy chodzi o finanse i ich rozliczanie. Firmy leasingowe wychodzą naprzeciw tym potrzebom, proponując dostosowane rozwiązania. Jaką ofertę wybrać, by leasing sprzętu medycznego był opłacalny?

Sprzęt medyczny – leasing dla lekarzy a zwolnienie z VAT

Lekarze, niezależnie od specjalizacji, to grupa podatników zwolniona z VAT. Tym samym, nie ma możliwości odliczenia podatku VAT podczas rozliczania przychodu. Dlatego leasing sprzętów medycznych bywa postrzegany jako kwestia problematyczna. Chcąc spełnić oczekiwania lekarzy, firmy leasingowe oferują dwie lub nawet trzy formy leasingowania. Wyróżnić można następujące możliwości:

  • leasing finansowy z VAT 8 % – podatek VAT przy zakupie sprzętu medycznego wynosi 8 % i tak jest również w przypadku leasingu finansowego. Zaletą tego rozwiązania jest między innymi fakt, że z reguły w momencie uiszczenia ostatniej raty leasingowany sprzęt staje się własnością leasingobiorcy. W przeciwieństwie do leasingu amortyzacyjnego, nie są ponoszone dodatkowe koszty wykupu. Podatek należy opłacić z góry w momencie zawarcia umowy z leasingodawcą. Podatek VAT 8 % dotyczy również odsetek. Zarazem, odsetki wynikające z leasingu finansowego mogą być wskazane jako koszt uzyskania przychodu. Możliwość odpisu amortyzacyjnego również leży po stronie lekarza. Co więcej, długi czas trwania umowy pozwala na rozłożenie kosztów.
  • pożyczka leasingowa z VAT 8 % – alternatywą jest pożyczka finansowa i tym przypadku podatek VAT również zamyka się w standardowych 8 %. To oferta bardzo zbliżona do leasingu finansowego. W tym przypadku podatek VAT naliczany jest tylko od zakupu sprzętu i nie dotyczy odsetek.
  • leasing operacyjny z VAT 23 % – to rozwiązanie najrzadziej wybierane, ze względu na konieczność uiszczenia wyższego podatku VAT. Rozbieżność ta wynika z faktu, że leasing operacyjny traktowany jest jako usługa. Zarazem, podatek VAT jest rozłożony, podobnie jak raty. Nie zachodzi konieczność opłacenia podatku z góry. Ponadto umowa może być zawarta na okres nawet do 84. miesięcy.

Oferta specjalna, czyli uproszczony leasing dla lekarzy

Zdając sobie sprawę z potrzeb specjalistów, uprościliśmy procedurę leasingowania sprzętu medycznego. Dlatego wpłata początkowa wynosi zaledwie 1 %, a okres trwania umowy jest szczególnie elastyczny i wynosi nawet do 84. miesięcy. Co więcej, umożliwiamy leasing sprzętu medycznego już od pierwszego dnia prowadzenia działalności.

Jaki sprzęt medyczny można wziąć w leasing? Oferta jest szeroka, ze względu na różnorodność specjalizacji lekarskich. Zapewniamy między innymi sprzęt medyczny odpowiedni dla stomatologów, w tym również protetyków. W ofercie znaleźć można także sprzęt diagnostyczny i laboratoryjny. Proponujemy również leasing wyposażenia dla aptek i przychodni. Nie zapomnieliśmy także o weterynarzach.

To zaledwie ułamek oferty leasingowej dedykowanej poszczególnym działom medycyny i specjalizacjom. W celu zapoznania się ze szczegółami zachęcamy do kontaktu z naszą ekspercką obsługą. Leasing sprzętów medycznych we Wrocławiu jeszcze nigdy nie był tak prosty!

Back to top