Leasing samochodu używanego. Czy to możliwe?
Kiedy mowa o leasingu, większość z nas myśli o finansowaniu zakupu nowych pojazdów firmowych. Tymczasem wielu przedsiębiorców jest zainteresowanych zakupem auta używanego. I w tym przypadku jak najbardziej możecie zdecydować się na leasing, niezależnie od tego, czy interesuje Was zakup jednego auta czy też inwestycja w całą flotę firmową.
Leasing samochodu używanego. Sytuacja na rynku
Według danych udostępnionych przez Związek Polskiego Leasingu aż 46% finansowanych w ramach leasingu przedmiotów (III kwartał 2018) stanowiły różnego rodzaju pojazdy. Zarówno osobowe, jak i dostawcze oraz ciężarowe. Rzeczywiście w przypadku leasingu zdecydowanie chętnie firmy wybierają auta nowe, prosto z salonu. Jednak również i pojazdy używane mają swoich zwolenników i jak najbardziej można wziąć je w leasing. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.
Jak funkcjonuje leasing samochodu używanego?
W tym miejscu warto podkreślić, że leasing samochodu używanego właściwie niczym się nie różni od leasingu nowych fabrycznie pojazdów. Po prostu konkretny używany pojazd oddany jest leasingobiorcy do użytku za raty, który uiszcza on wobec leasingodawcy. I tak samo jak w przypadku aut nowych przedsiębiorca może zdecydować się na leasing finansowy (i na koniec umowy zostać właścicielem auta) lub na leasing operacyjny (i na koniec umowy może wykupić samochód).
Leasing samochodu używanego – warunki
Szczegółowe warunki leasingowania auta używanych zależą oczywiście od konkretnych firm leasingowych. Jednak są takie wytyczne, które można spotkać dość często. Przede wszystkim bierze się pod uwagę wiek leasingowanego samochodu. Najczęściej jego maksymalny wiek to 10 lat, przy czym istotna jest też maksymalna długość umowy leasingu w przypadku aut używanych. Z racji tego, że samochód musi być kupiony na fakturę VAT, firmy leasingowe najczęściej wymagają, aby auto pochodziło albo od innej firmy leasingowej albo z salonu samochodowe. Zdarza się, że brana jest pod uwagę także faktura VAT marża, a to oznacza, że można nabyć auto używane również z komisu. Jedno jest pewne, przed podjęciem decyzji o współpracy z konkretnym leasingodawcą warto z pewnością porównać aktualne oferty rynkowe.
Leasing samochodów używanych i związane z nim procedury
To bynajmniej nie przypadek, że tak wiele firm decyduje się na leasing. Poza kwestiami finansowymi wpływa na to fakt, że procedury w porównaniu do wnioskowania o kredyt samochodowy są stosunkowo proste. Bardzo często można skorzystać z uproszczonych procedury (tak jest również w Getin Leasing). Dokument potwierdzający tożsamość oraz dokumenty podstawowe działalności gospodarczej wystarczą, aby złożyć wniosek o leasing. W tym miejscu warto podkreślić jeszcze, że decyzja leasingowa zapada stosunkowo szybko. Najczęściej w ciągu 48 godzin od złożenia wniosku, jeśli tylko decyzja jest pozytywna, można już odebrać swój pojazd. Jeśli jesteście zainteresowani wzięciem w leasing auta używanego zapraszamy Was do skorzystaniu z naszej oferty. Pomożemy Wam w przejściu przez wszystkie procedury i załatwieniu niezbędnych formalności.