Leasing na sprzęt medyczny do wyposażenia gabinetów lekarskich
Nowoczesny i zaawansowany technologicznie sprzęt do wyposażenia gabinetów lekarskich jest niezbędny w każdej przychodni, klinice medycznej oraz weterynaryjnej. Często od tego zależy jakość diagnozy, szybkość leczenia i jakość rehabilitacji pacjenta. Niestety takie placówki mają ograniczenia finansowe i nie jest zawsze możliwe wydzielenie budżetu na takie zakupy. W takiej sytuacji bardzo przydatny jest leasing na sprzęt do wyposażenia gabinetów lekarskich, który przy braku środków finansowych jest korzystnym rozwiązaniem.
Leasing na sprzęt medyczny do wyposażenia gabinetów lekarskich
Mechanizm leasingu umożliwia utrzymanie placówki medycznej, wymianę przestarzałego sprzętu na nowoczesny bez jednorazowych dużych kosztów zapewniając swoim pacjentom skuteczne metody diagnostyczne i leczenie. Zgodnie z umowami leasingu na sprzęt do wyposażenia gabinetów lekarskich lekarze i personel medyczny mogą z niego korzystać zawsze, gdy jest potrzebny.
Leasing jest niezwykle elastyczną formą finansowania z zewnątrz, na preferencyjnych warunki i według procedury uproszczonej dedykowanej specjalnie dla branży medycznej. W takich warunkach placówki medyczne mogą czerpać z maksymalnych korzyści związanych z wykorzystaniem tego instrumentu finansowego, używając narzędzi i możliwości zapewniania większego zasięgu usług.
Kto może skorzystać z leasingu sprzętu medycznego?
Leasing przeznaczony jest przede wszystkim dla lekarzy każdej specjalności, weterynarzy, techników laboratoryjnym oraz dla farmaceutów. Przedmiotem takiej formy finansowania jest sprzęt medyczny, meble, urządzenia diagnostyczne, sprzęt laboratoryjny itp. Jak długi jest okres leasingu sprzętu medycznego? Okres ten wynosi do 84 miesięcy, przy wpłacie wstępnej od 1%. Czy każdy lekarz może skorzystać z tej formy finansowania swojej działalności? Tak, leasing dotyczy finansowania już od początku rozpoczęcia prowadzenia działalności. Jak wygląda podatek VAT? Istnieje możliwość leasingowania sprzętu medycznego i wyposażenia – VAT 8 % lub VAT 23%. Ponadto rozłożenie VAT następuje w ratach leasingowych.
Leasing dla branży medycznej – operacyjny czy finansowy?
Lekarz prowadząc gabinet medyczny oraz placówka medyczna mogą skorzystać z leasingu na sprzęt i wyposażenie medyczne. Dostępne są dwie formy finansowania a mianowicie leasing operacyjny i leasing finansowy.
Leasing operacyjny na sprzęt medyczny
- 23% podatku VAT od zakupionego sprzętu medycznego.
- Można wliczyć opłatę wstępną w koszty oraz takie opłaty jak: raty leasingowe oraz opłaty eksploatacyjne.
- Naliczane są niskie raty.
- Można dokonać wykupu leasingowanego sprzętu po zakończeniu umowy, bądź też wymienić go na nowy sprzęt.
- Leasing operacyjny na zakup sprzętu medycznego nie przyczynia się do obniżenia zdolności kredytowej.
Leasing finansowy na sprzęt medyczny
- 8% VAT od wartości nabytego sprzętu medycznego.
- Można wliczyć w koszty odsetki z rat leasingu finansowego.
- Raty leasingu finansowego są wyższe niż w przypadku leasingu operacyjnego.
- Po zakończeniu umowy leasingowej następuje wykup sprzętu medycznego.
- Następuje obniżenie zdolności kredytowej.
- Każdy leasingobiorca korzysta z uproszczonej procedury przeznaczonej dla branży medycznej.
Nie tylko sprzęt, ale również meble medyczne są integralną wizytówką placówki medycznej. Przecież bez ze względu na to, jaki najnowocześniejszy i zaawansowany sprzęt jest zainstalowany w klinice, bez stołu i krzesła w gabinecie lekarskim, stołów instrumentalnych i wózków lekarz nie może w pełni działać. I każdy pacjent nie wyobraża sobie, aby w gabinecie lekarskim nie było leżanki czy parawanu.