Leasing maszyn rolniczych. Czy warto?

Nie da się zaprzeczyć, że leasing jest jedną z częściej wybieranych na krajowym rynku form finansowania zakupu nowego sprzętu, pojazdów, specjalistycznych maszyn. Na leasing decydują się także bardzo często rolnicy, którzy w swojej pracy wykorzystują profesjonalne urządzenia. Niestety zakup ciągników, maszyn, urządzeń rolniczych, linii produkcyjnych itd. to bardzo wysoki koszt. Dotyczy to zwłaszcza nowych maszyn i pojazdów, których ceny są horrendalnie wysokie. Trzeba jednak mieć świadomość, że gospodarstwo rolne, które ma się rozwijać i przynosić zyski, nie może pozostawać technologicznie w tyle. Stąd też trzeba szukać optymalnych form finansowania. Może warto wybrać właśnie leasing?

Leasing maszyn rolniczych – zalety tego rozwiązania

Niekwestionowana zaleta leasingu maszyn rolniczych polega na tym, że nie trzeba inwestować własnych środków w zakup ciągników, linii produkcyjnych i innych raczej kosztownych rozwiązań. Zresztą nie każde gospodarstwo dysponuje takimi środkami finansowymi. A to oznacza w praktyce, że leasing jest dobrą alternatywą dla kredytu. W tym miejscu warto nadmienić, że firmy leasingowe coraz bardziej starają się dopasować swoją ofertę do potrzeb klientów. W praktyce oznacza to, że dość często można zdecydować się nie tylko na raty równe lub malejące, ale także sezonowe, co w przypadku specyfiki branży rolniczej jest bardzo dobrą wiadomością. Nie zapominajmy także i o tym, że leasing jest związany co prawda z pewnymi formalnościami, jednak jest ich o wiele mniej niż w przypadku kredytu. Do tego dochodzi fakt, że sama zgoda na leasing udzielana jest stosunkowo szybko.

Leasing operacyjny maszyn rolniczych

Rolnicy, którzy zdecydują się na leasing operacyjny maszyn rolniczych muszą na początku umowy leasingowej uiścić opłatę początkową, a później płacą standardowo comiesięczne raty. Podczas trwania umowy sprzęt rolniczy należy do leasingodawcy. Po zakończeniu umowy leasingowej rolnik może jednak wykupić leasingowany sprzęt za ustaloną uprzednio kwotę. Doradcy finansowi polecają tę formę leasingu gospodarstwom, które są płatnikami VAT i które utrzymują się z własnych środków. Każda rata leasingowa może zostać wliczona do kosztów firmowych, co oznacza optymalizację podatkową. Nic zatem zaskakującego w tym, że leasing operacyjny maszyn i pojazdów rolniczych cieszy się tak dużym zainteresowaniem.

Leasing finansowy maszyn rolniczych

Jeśli dane gospodarstwo rolne rozlicza się ryczałtem, lepszym rozwiązaniem będzie leasing finansowy maszyn i pojazdów rolniczych, W tym przypadku można jak najbardziej skrócić czas amortyzacji użytkowanego sprzętu rolniczego.. Warto podkreślić jeszcze, że rolnicy ryczałtowi nie mają możliwości potraktowania rat leasingowych jako kosztów swej działalności. Stąd też leasing operacyjny nie jest w ich przypadku najbardziej trafionym rozwiązaniem. W przypadku leasingu finansowego to po stronie rolnika leży obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych, ponieważ od samego początku przedmiot leasingu zostanie zaliczony w poczet jego majątku. Po spłacie ostatniej raty rolnik staje się właścicielem leasingowanych maszyn

Back to top