Leasing laptopa. Czy to się opłaca?

Laptop potrzebny jest w niemal każdej firmie. Warto więc korzystać z możliwości, jakie daje leasing sprzętów. Czy to się opłaca i jaki typ leasingu oferowany jest najczęściej? Przeczytaj, jak wziąć laptop w leasing i zaoszczędzić!

Laptop w leasingu – najnowsze modele

Leasing laptopa daje wiele korzyści, zwłaszcza tym, którzy preferują najnowsze modele sprzętu komputerowego. W przypadku laptopów oferowany jest najczęściej krótkoterminowy leasing operacyjny. Ten typ leasingu polega na dzierżawie sprzętu za ustaloną wcześniej, miesięczną opłatą. Akceptacja umowy wiąże się z wpłatą opłaty wstępnej. Leasing zakończyć można wykupem lub wymianą sprzętu na nowy. Możliwość wymiany szczególnie wyróżnia ten typ finansowania. Leasing laptopów i sprzętów IT pozwala bowiem na wykorzystanie najnowszych modeli i ich wymianę średnio co kilkanaście miesięcy. To rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym biznesie, a zwłaszcza w biurach. Nie ulega wątpliwości, że zalety najnowszych modeli znacznie ułatwiają pracę. Ponadto wymiana pozwala uniknąć problemów w funkcjonowaniem starszego sprzętu, a tym samym kosztownych inwestycji w jego naprawę.

Na czym polega leasing laptopów?


Leasing to forma finansowania, której nie należy mylić z zadłużeniem. Leasingodawca wykupuje sprzęt wybrany przez klienta, a kolejno leasingobiorca opłaca produkt ratami. Istnieją dwa podstawowe rodzaje leasingu: ten, w którym raty leasingu są wysokie, lecz kwota wykupu niska oraz ten, w którym raty są bardzo niskie, a kwota wykupu wyższa. Jaki rodzaj leasingu wybrać?

  • leasing z wysoką kwotą wykupu – niskie raty miesięczne pozwalają na obniżenie kosztów bieżących. To najlepszy typ leasingu zwłaszcza w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie planuje wykupu sprzętu.

  • leasing z niską kwotą wykupu – w przypadku, gdy przedsiębiorca planuje wykup laptopa, najlepszym rozwiązaniem będzie leasing z wyższymi ratami i niską kwotą wykupu. Ostateczny koszt zakupu laptopa jest w efekcie niższy. To doskonałe rozwiązanie, gdy laptop jest inwestycją na dłużej.

Jak przedstawiają się kwestie podatkowe? W przypadku leasingu operacyjnego, do kosztów uzyskania przychodu zaliczamy zarówno miesięczne raty, jak i wpłatę początkową oraz kwotę wykupu. Istnieje oczywiście możliwość odliczenia podatku VAT od faktury. Ponadto leasing laptopa możliwy jest także dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Mowa wtedy o leasingu konsumenckim.

Podsumowując, leasing laptopów i sprzętów IT jest rozwiązaniem bardzo opłacalnym. Wybór ten odpowiadać będzie zwłaszcza miłośnikom nowych, niezawodnych modeli sprzętu komputerowego. Bez wątpienia taka opcja jest najlepszym wyborem zwłaszcza, gdy chodzi o wyposażenie biura. W dodatku leasing laptopa najczęściej jest wyjściem możliwym dla każdego przedsiębiorcy – także początkującego, który nie posiada jeszcze udokumentowanej historii finansowej.

Back to top