Leasing konsumencki. Co to takiego?

Chyba każdy z nas wie doskonale, czym jest leasing. Chodzi o bardzo popularny zewnętrzny sposób finansowania zakupu pojazdów, maszyn, urządzeń itd. Leasingobiorca musi jedynie na rzecz leasingodawcy przez ustalony umownie okres czasy płacić raty w wyliczonej wysokości. Na koniec umowy można leasingowany przedmiot wykupić lub oddać leasingodawcy i wymienić na nowy. Zazwyczaj leasing jako forma finansowania kojarzony jest z firmami. Tymczasem okazuje się, że także osoby prywatne mogą zdecydować się na tę formę finansowania. Dla osób prywatnych przeznaczony jest leasing konsumencki.

Jak funkcjonuje leasing konsumencki?

Jeśli chodzi o leasing konsumencki, to jest to po prostu usługa finansowania kierowana do osób prywatnych. Często używa się też takich określeń jak leasing prawny bądź też leasing osobisty. Podobnie, jak w przypadku firm, leasing konsumencki może być alternatywa dla kredytów i pożyczek bankowych. W roku 2011 podpisano ustawę i ograniczaniu barier administracyjnych, który była pierwszym krokiem do popularyzacji leasingu konsumenckiego na polskim rynku. Póki co jednak ilość umów leasingowych podpisanych z osobami prywatnymi w naszym kraju jest śladowa.

Umowa leasingu konsumenckiego może dotyczyć zarówno rzeczy ruchomych, jak i nieruchomości. Po zakończeniu okresu trwania umowy leasingobiorca – osoba prywatna może zdecydować się na nabycie przedmiotu umowy lub na odstąpienie od tego. Decyzja należy w tym przypadku do osoby korzystającej z leasingowanego przedmiotu.

Jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z leasingu konsumenckiego?

Gdy mowa o leasingu dla firm, często podkreśla się, że procedury związane z leasingiem są o wiele mniej skomplikowane niż te, które wchodzą w grę przy wnioskowaniu o kredyt. Podobnie wygląda sytuacja, gdy chodzi o leasing konsumencki. W standardowej procedurze potrzebne są następujące dokumenty, aby można było ubiegać się o leasing konsumencki:

  • wniosek o leasing – wypełniony i podpisany;
  • kopie dwóch aktualnych dokumentów tożsamości;
  • zaświadczenie o zatrudnieniu;
  • wyciąg z konta bankowego, który potwierdza wpływ zadeklarowanego wynagrodzenia.

Może się zdarzyć, że konieczne będą dodatkowe zabezpieczenia. W takim przypadku może się okazać, że trzeba będzie przedstawić poręczyciela. Poręczyciel musi przedłożyć te same dokumenty, co wnioskodawca.

Zalety leasingu konsumenckiego

Trzeba przyznać, że w naszym kraju leasing konsumencki, czyli finansowanie dla prywatnych osób, nie cieszy się póki co zbyt wysoką popularnością. Jednak może warto wziąć pod uwagę tę możliwość przy zakupie nowego komputera lub samochodu? Leasing konsumencki ma kilka istotnych korzyści, które przemawiają właśnie za tym rozwiązaniem. Przede wszystkim chodzi o to, że najczęściej leasing można uzyskać łatwiej niż kredyt. Procedury są w tym przypadku o wiele prostsze. A poza tym nie są wymagane aż tak skomplikowane zabezpieczenia, jak to jest w przypadku kredytu. Oprócz tego możliwe są różne rabaty, które wynikają z faktu, ze leasingodawca współpracuje z dostawcą leasingowanych przedmiotów.

 

Back to top