Leasing dla małych firm. Czy to dobre rozwiązanie?

Zakup specjalistycznego sprzętu, nowego samochodu, sprzętu komputerowego itd. z własnych środków jest dla wielu firm zbyt dużym obciążeniem. Dlatego też niejednokrotnie decydują się one skorzystać z bardzo popularnej formy finansowania, jaką jest leasing. Czy leasing w przypadku małych przedsiębiorstw jest sensownym rozwiązaniem? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Leasing  – popularny rodzaj finansowania wśród średnich i dużych przedsiębiorstw

Warto zaznaczyć, że leasing jako forma finansowania cieszy się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród dużych i średnich przedsiębiorstw. Przykładem mogą być duże zakłady produkcyjne, które biorą w leasing specjalistyczne maszyny i sprzęty albo przedsiębiorstwa decydujące się na leasing floty samochodowej. Trzeba jednak przyznać, że leasing jako forma finansowania to rozwiązanie, które może okazać się znakomitym rozwiązaniem także w przypadku małych przedsiębiorstw. Zresztą obecnie leasing zyskuje na zainteresowaniu także w tej grupie podmiotów gospodarczych. Statystycznie rzecz ujmując, około 42% niewielkich przedsiębiorstw decyduje się na leasing.

Leasing samochodowy dla małych firm i jego zalety

Małe firmy najczęściej decydują się na leasing samochodów. To nic zaskakującego. Ostatecznie za pomocą leasingu można łatwo sfinansować zakup nowego samochodu, co oznacza dla takiej firmy, że nie musi angażować własnych środków, Tym samym zmniejsza się znacznie ryzyko, że firma straci płynność. Pamiętajmy, że raty leasingowe są zawsze dostosowane do możliwości konkretnej firmy. To bardzo istotny argument za tym rozwiązaniem. Kolejne argumenty za leasingiem w przypadku małych firm to:

  • leasing w żaden sposób nie wpływa na zdolność kredytową przedsiębiorstwa, ponieważ traktowany jest raczej jako usługa. To oznacza, że mała firm, która wzięła w leasing samochód, jak najbardziej ma nadal dobrą zdolność kredytową;
  • samochód można z powodzeniem wymienić na nowy po 3-4 latach (lub innym okresie), nie ma obowiązku wykupu auta;
  • koszty leasingowe są niskie, a przy tym przewidywalne. Nie ma żadnych dodatkowych opłat, nie trzeba przejmować się naprawą usterek na swój koszt;
  • leasing daje możliwość rozbudowy floty firmowej stosunkowo niskim kosztem. W leasing można wziąć kilka samochodów, dostosowując ratę do swoich możliwości.

Co jest ważne przy wyborze oferty leasingu?

Obecnie na rynku działa wiele podmiotów, które oferują leasing firmom, w tym także małym podmiotom. Warto zatem zastanowić się nad tym, co warto wziąć pod uwagę, wybierając konkretną ofertę. Mówiąc w wielkim skrócie, powinno się szukać takiej oferty leasingowej, która gwarantuje leasingodawcy stosunkowo proste procedury i relatywnie niskie koszty. Co to oznacza w praktyce? Z pewnością dobrze byłoby wybrać takiego leasingodawcy, który oferuje stosunkowo proste procedury, tzn. weryfikowane są jedynie podstawowe dokumenty firmowe. Oprócz tego przy wyborze należy na pewno uwzględnić: opłatę początkową, oprocentowanie rat leasingowych, rodzaj rat leasingowych, minimalną wartość wykupu.

Back to top