Leasing a związane z nim procedury formalne
Bardzo ważnym atutem leasingu są jego mocno uproszczone procedury formalne. W przeciwieństwie do kredytu wszystkie formalności można załatwić o wiele prościej i przede wszystkim szybciej. Jakich procedur formalnych trzeba dopełnić, wnioskując o leasing? Tego dowiecie się z naszego wpisu. Mamy nadzieję, że okaże się on pomocny przy wnioskowaniu o tę formę finansowania dla firmy.
Wniosek o leasing
Pierwszym krokiem ubiegania się o leasing, zarówno na samochód jak i na maszyny specjalistyczne, jest złożenie wniosku u leasingodawcy. W tym miejscu warto podkreślić, że wraz z wnioskiem trzeba oczywiście okazać stosowne dokumenty, jednak nie jest ich tak wiele jak w przypadku kredytu. Jeśli o leasing wnioskuje spółka, trzeba dostarczyć umowę spółki. Przyda się także dowód osobisty leasingobiorcy – trzeba go jedynie okazać przy składaniu wniosku. W przypadku umów leasingowych opiewających na niższe kwoty można skorzystać z uproszczonych procedur. W takim przypadku nie ma potrzeby dostarczania dokumentów finansowych firmy.
Decyzja dotycząca leasingu
Bardzo ważną zaletą, którą cechuje się właśnie leasing, jest fakt, że stosunkowo szybko wydawana jest decyzja co jego ewentualnego przyznania Jeśli wniosek danego przedsiębiorcy zostanie zweryfikowany pozytywnie, decyzja firmy leasingowej jest pozytywna. W takim przypadku należy jedynie podpisać umowę leasingową, w której znajdują się wszystkie szczegóły dotyczące samego leasingu.
Formalności i opłaty
Bardzo często wzięcie w leasing maszyny lub pojazdu łączy się z koniecznością uiszczenia stosownej opłaty początkowej. Wysokość takiej opłaty jest różna – zależy od wynegocjowanych warunków. Zdarza się, że można wziąć w leasing konkretny przedmiot bez opłat wstępnych – takie oferty dotyczą najczęściej leasingu samochodów osobowych. Zasadniczo leasingobiorca może zdecydować się na wpłacanie wyższej opłaty początkowej (to obniży raty), jednak pamiętajmy o tym, że zgodnie z aktualnym stanem prawnym wysokość tej opłaty nie może przekraczać 45% wartości przedmiotu wziętego w leasing.
Odbiór przedmiotu leasingu
Ostatnim już krokiem jest oczywiście odbiór przedmiotu leasingu. To właściwie finał formalnych procedur związanych z umową leasingu. Warto określić, że termin odbioru jest uzależniony od dostępności danego przedmiotu u dostawcy. Najczęściej można odebrać przedmiot leasingu w przeciągu maks. kilku dni.
Leasing – mało formalności, dużo korzyści
To bynajmniej nie przypadek, że leasing jako forma finansowania, jest w tej chwili tak popularny. Bardzo wiele firm leasingowych, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom, swoich klientów, oferuje im możliwość korzystania z uproszczonych procedur. Bardzo często nie ma nawet potrzeby dostarczania określonych dokumentów, zamiast tego przedsiębiorca dostarcza niezbędnych informacji w formie oświadczenia. Warto w tym miejscu podkreślić jeszcze, że firmy leasingowe nie mają aż tak wyśrubowanych wymagań jak potencjalni kredytodawcy. W praktyce oznacza to, że w zasadzie większość przedsiębiorców, którzy nie mają zaległości w spłacaniu swoich zobowiązań i którzy działają przynajmniej pół roku na rynku może liczyć na pozytywną decyzję w sprawie leasingu.