Korzystna umowa leasingu. Na co należy zwrócić uwagę?
Leasing to rozwiązanie, które cieszy się wśród polskich firm coraz większym zainteresowaniem. Nic w tym zaskakującego! Leasing ma tę zaletę, że stosunkowo łatwo można załatwić wszystkie formalności. Oprócz tego firma, która zdecyduje się na leasing, nie traci zdolności kredytowej, nie musi angażować swoich środków finansowych i ma możliwość optymalizacji podatkowej, ponieważ raty leasingowe to koszt firmy. Jak zawrzeć korzystną umowę leasingu? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Leasing operacyjny czy finansowy?
Dość często słyszy sie o tym, że leasing jest korzystnym rozwiązaniem chociażby ze względu na kwestie podatkowe. Jak to wygląda w praktyce? Warto wyjaśnić, jaka jest różnica pomiędzy leasingiem operacyjnym i finansowym. W przypadku leasingu operacyjnego przedmiot umowy jest własnością leasingodawcy – to właśnie leasingodawca może w związku z tym dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Leasingobiorca jednak może wszystkie opłaty związane z umową leasingu zaliczyć na poczet kosztów uzyskania przychodu. Oczywiście po wygaśnięciu umowy można jak najbardziej wykupić leasingowany przedmiot.
A jak wygląda sytuacja, kiedy chodzi o leasing finansowy? W tym przypadku amortyzacji dokonuje leasingobiorca. Po wpłaceniu ostatniej raty leasingowej przedmiot umowy przechodzi na jego własność.
Które rozwiązanie jest lepsze? Zanim podejmiesz decyzję, musisz dobrze przeanalizować swoją sytuację oraz potrzeby przedsiębiorstwa. To pomoże w wyborze odpowiedniej formy leasingu. Warto zdać się na profesjonalną pomoc – kompetentne doradztwo może przełożyć się na realne oszczędności.
Opłaty początkowe, rodzaj rat i inne ważne parametry umowy
Ze względu na mnogość ofert leasingowych na rynku można bez problemu dobrać ofertę o korzystnych warunkach. Przede wszystkim warto zastanowić się, jakiej wysokości raty leasingowe możemy płacić co miesiąc bez uszczerbku dla płynności firmy. Aby dostosować wysokość raty leasingowej, warto poszukać oferty leasingu na określony (dłuższy lub krótszy) okres, poza tym istotne są także opłaty początkowe. Coraz częściej jednak można spotkać na rynku oferty także bez opłaty początkowej. Jeśli zamierasz wziąć w leasing używany samochód lub używane specjalistyczne maszyny, upewnij się, czy wybrany leasingodawca daje taką możliwość. Warto pamiętać o tym, że nawet jeśli używany sprzęt i pojazdy wchodzą w grę, może się okazać, że ich maksymalny wiek u poszczególnych leasingodawców wygląda inaczej.
Uproszczone procedury
Wszyscy wiemy doskonale, że zawarcie umowy leasingowej nie wymaga aż tak wielu formalności jak to jest w przypadku innej formy finansowania. Jednak i tak warto zdecydować się na ofertę z uproszczonymi procedurami – wtedy można wszystko załatwić szybciej i o wiele łatwiej. Przykładowo na uproszczone procedury mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na skorzystanie z oferty Getin Leasing. To wiele ułatwia! Jeśli okaże się, że możesz skorzystać z uproszczonej procedury leasingu (jest to uzależnione od wartości leasingowanych przedmiotów), musisz przedłożyć wyłącznie podstawowe dokumenty firmowe. Co ważne, bardzo wielu leasingodawców kieruje swoja ofertę także do nowych firm, które chciałaby się rozwijać.