Dobre rozwiązanie dla firmy transportowej – leasing autobusów
Jeśli zajmujesz się turystyką lub inną działalnością związaną z wykorzystywaniem jednego lub kilku autobusów, wiesz jak ważnym rozwiązaniem dla Twojej firmy jest leasing autobusów. Wszelkie warunki współpracy z firmą działającą w branży finansowej określone są w umowie, pod którą podpisują się strony transakcji. Po dopełnieniu procedur i wpłaceniu zaliczki możesz w pełni dysponować autobusem. Korzyści z tego, są znaczące, ponieważ środki potrzebne na jego zakup można przeznaczyć na rozwój biznesu.
Leasing autobusów – czym jest?
Pasażerski transport drogowy jest pożądaną usługą na rynku, która wymaga dostępności środków transportu, dlatego trzeba inwestować w biznes. Ale nie zawsze przedsiębiorca ma wolne środki na rozpoczęcie lub rozszerzenie działalności. Istnieje możliwość zakupu autobusu w leasingu, bez wydawania ogromnych sum na zakup drogich samochodów. Leasing może mieć charakter operacyjny lub finansowy, zależy to od tego, czyim właścicielem pozostanie autobus po wygaśnięciu umowy.
Leasing operacyjny zakłada, że autobus po przejściowej własności wraca do firmy leasingowej, a cały okres trwania umowy jest w jej bilansie. W modelu operacyjnym umowa kończy się przed upływem okresu eksploatacji autobusu. W przypadku leasingu finansowego autobus pozostanie własnością leasingobiorcy, w którego bilansie zostanie uwzględniony, o czym decyduje porozumienie stron. Ten rodzaj leasingu bardziej przypomina pożyczkę celową. Największą popularnością wśród pożyczkobiorców cieszy się znalezienie środków w bilansie leasingodawcy i ogólnie leasing operacyjny.
Warunki zakupu autobusów w leasingu
Usługa sprzedaży pojazdów przez firmę leasingową wymaga spełnienia określonych warunków:
- Leasing może trwać do 60 miesięcy.
- Opłata wstępna zarówno dla autobusów nowych i używanych wynosi od 5 %.
- Istnieje możliwość leasingu starszych autobusów (nawet kilkunastoletnich).
- Raty równe, degresywne i sezonowe.
- Negocjowalne warunki ubezpieczeniowe.
- Bezpieczeństwo zawarcia transakcji.
Czym różni się leasing autobusów od kredytowania bankowego?
Zabezpieczeniem leasingu jest sam autobus, dlatego leasing można nazwać hipoteką na kołach. Jednocześnie bank nie uwzględnia autobusu jako zabezpieczenia, a ryzyko odmowy wzrasta, jeśli kredytobiorca nie może udzielić gwarancji na odpowiednią kwotę (np. osoba nie posiada mieszkania a firma nie ma w swoim bilansie szacunkowego kosztu sprzętu) nadającego się do roli zabezpieczenia.
W przeciwieństwie do kredytu bankowego przedmiot leasingu ma istotną zaletę: można zastosować do niego przyspieszoną amortyzację, co optymalizuje opodatkowanie. Dla przedmiotu leasingu stosuje się współczynnik przyspieszonej amortyzacji. W ten sposób oszczędza się podatek dochodowy, ponieważ zwiększa się udział kosztów (odpisy amortyzacyjne wliczone w koszty będą wyższe i są wliczone w koszt własny).
Dzięki przyspieszonej amortyzacji oszczędzany jest również podatek od nieruchomości, gdyż wartość księgowa autobusu spada szybciej. Ponadto, ze względu na przyspieszoną amortyzację na koniec okresu leasingu, firma nie płaci podatku od nieruchomości, ponieważ składnik aktywów jest wprowadzany do bilansu po zerowym koszcie. Podatek zostanie uwzględniony w kwocie opłat leasingowych, jeśli autobus jest ujęty w bilansie firmy leasingującej. Do rejestracji wymagane jest minimum dokumentów, w przeciwieństwie do pożyczki, ponadto wniosek jest rozpatrywany szybciej. Ponadto oprocentowanie leasingu jest zawsze niższe niż kredytu.