Dlaczego warto zdecydować się na leasing autobusów?
Drogowy transport osobowy jest usługą pożądaną na rynku, która wymaga dostępności środków transportu, więc trzeba zainwestować w biznes. Ale nie zawsze przedsiębiorca ma wolne środki na rozpoczęcie lub rozszerzenie działalności. Istnieje możliwość zakupu autobusu do wynajęcia z prawem zakupu w trybie leasingu, bez wydawania ogromnych sum na zakup drogich samochodów.
Co to jest – leasing autobusu?
Leasing autobusowy to forma użyczenia osobom prawnym (firmom) lub osobom fizycznym (indywidualni przedsiębiorcy) na zakup pojazdu do przewozu osób z prawem do zakupu lub bez. Leasing może mieć charakter operacyjny lub finansowy, zależy to od tego, czyje autobus pozostanie po wygaśnięciu umowy. Leasing operacyjny zakłada, że transport po własności czasowej zwraca się firmie leasingowej, a cały okres trwania umowy znajduje się w jej bilansie.
Przy leasingu finansowym autobus pozostanie własnością leasingobiorcy, którego bilans zostanie uwzględniony w porozumieniu stron. Ten rodzaj leasingu przypomina bardziej ukierunkowane pożyczki. Największą popularnością wśród leasingobiorców cieszy się znalezienie środków na bilansie leasingodawcy i ogólnie leasing operacyjny.
Czym to się różni od kredytu?
Leasing autobusu różni się od kredytu bankowego i przewyższa go z kilku powodów:
Sam pojazd służy jako zabezpieczenie leasingu, więc leasing można nazwać hipoteką na kołach. Jednocześnie bank nie bierze pod uwagę autobusu jako zabezpieczenia, a ryzyko odmowy wzrasta, jeśli kredytobiorca nie może udzielić gwarancji na wystarczającą kwotę (na przykład osoba fizyczna nie posiada mieszkania, samochodu, a firma nie ma w swoim bilansie szacunkowego kosztu wyposażenia) odpowiedniego do roli zabezpieczenia.
W przeciwieństwie do kredytu bankowego, przedmiot leasingu ma znaczną zaletę, można do niego zastosować przyspieszoną amortyzację, co optymalizuje opodatkowanie. Oszczędza się podatek dochodowy, gdyż rośnie udział kosztów (odpisy amortyzacyjne ujęte w kosztach będą wyższe i są wliczone w koszt własny).
Dzięki przyspieszonej amortyzacji oszczędza się również podatek od nieruchomości, ponieważ wartość księgowa autobusu spada szybciej. Ponadto, ze względu na przyspieszoną amortyzację na koniec okresu leasingu, firma nie płaci podatku od nieruchomości, ponieważ aktywa są przenoszone do bilansu po zerowym koszcie.
Podatek od nieruchomości zostanie uwzględniony w kwocie rat leasingowych, jeśli autobus znajduje się w bilansie firmy wynajmującej. Schemat płatności jest bardziej elastyczny, możesz wybrać płatności miesięczne, płacić kwartalnie lub wybrać indywidualny harmonogram płatności. Do leasingu autobusu wymagana jest minimalna liczba dokumentów, w przeciwieństwie do pożyczki, dodatkowo wniosek jest rozpatrywany szybciej.
Leasing autobusów wymaga:
- Wstępna wpłata od 5% zarówno dla autobusów nowych i używanych.
- Czas trwania leasingu wynosi do 60 miesięcy.
- Możliwy jest leasing nawet starszych autobusów.
- Wybór rodzaju rat do spłaty: równie, sezonowe, degresywne.
- Leasingobiorca może negocjować warunki ubezpieczenia.
Dlaczego wybrać leasing autobusu?
Jeśli firma potrzebuje ciągłego odnawiania floty, dostępności autobusów najnowszych modeli lub z jakiegoś powodu firma nie chce mieć w swoim bilansie drogich autobusów, to leasing jest właściwym wyborem. Leasing jest również odpowiedni w przypadku złej historii kredytowej. Stabilnie rozwijająca się firma wybierze leasing autobusu, gdyż szybki wzrost floty dzięki leasingowi będzie wskazywał na silną pozycję firmy na rynku. Jeśli zysk nie wystarczy do uzyskania kredytu, wyborem będzie również leasing.
Leasing autobusu jest opłacalny w przypadku braku możliwości monitorowania stanu technicznego autobusów. Nadaje się również dla początkujących przedsiębiorców bez ustalonego przepływu ruchu, którzy dopiero wchodzą na rynek i chcą ocenić wszelkie ryzyko bez dokonywania dużych inwestycji. Leasing jest korzystny dla prywatnych organizatorów wycieczek, gdy autobus jest potrzebny tylko wtedy, gdy zbiera się grupa.