Czy leasing sprzętów o stosunkowo niskiej wartości ma sens?

Wszyscy wiemy doskonale, że leasing jako forma finansowania zakupu nowych samochodów cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród firm różnej wielkości. Okazuje się jednak, że także leasing sprzętów o stosunkowo niewysokiej wartości jest rozwiązaniem, które zyskuje popularność na rynku finansowym. W dużym stopniu przyczynia się do tego fakt, że, obecnie kupując np. laptopa czy smartfon przez Internet, możemy coraz częściej bez problemu wybrać opcję leasingu.

Dlaczego warto wziąć w leasing komputer lub smartfon?

Jeśli chodzi o stosunkowo niedrogie sprzęty, które ostatnimi czasy są często brane w leasing, można wymienić: laptopy, smartfony, komputery stacjonarne, projektory multimedialne, profesjonalne aparaty fotograficzne itd. Dlaczego wzięcie w leasing tego rodzaju sprzętów jest dobrym rozwiązaniem? Przede wszystkim chodzi o to, że obecnie zauważalny jest bardzo szybki postęp technologiczny. W praktyce oznacza to, że profesjonalny sprzęt elektroniczny powinien być wymieniany w firmie mniej więcej co 2-3 lata, jeśli firmie zależy na korzystaniu z nowych rozwiązań. Tradycyjny zakup nowego sprzętu co 2-3 lata może okazać się dużym obciążeniem finansowym – zwłaszcza w przypadku małych firm, dla których zachowanie płynności finansowej jest bardzo ważne.

Ze względu na stale rosnące zainteresowanie leasingiem niezbyt drogich sprzętów, taką możliwość oferują także duże sieci handlowe. W wielu sklepach online można wziąć w leasing sprzęt, którego cena wynosi kilkaset złotych. Co istotne, najczęściej można w takim przypadku załatwić wszystkie formalności przez Internet.

Opłacalność leasingu stosunkowo tanich przedmiotów

Jak opłacalny jest leasing niezbyt drogich sprzętów z punktu widzenia leasingobiorcy? To pytanie warto sobie zadać, zanim zaciągniemy jakiekolwiek zobowiązanie. Eksperci rynku finansowego są zgodni, że dla przedsiębiorców, którzy inwestujemy w sprzęt potrzebny do dalszego rozwoju ich biznesu, leasing jest jednym z bardziej godnych uwagi rozwiązań. Dlaczego? Podobnie jak w przypadku leasingu samochodów lub drogich maszyn podstawowa zaleta polega na tym, że przedsiębiorca nie musi angażować własnego kapitału w zakup sprzętu. Jednocześnie raty leasingowe rozliczane są jako koszty uzyskania przychodu. Zaoszczędzony dzięki leasingowi kapitał można naturalnie zainwestować w aktualną działalność przedsiębiorstwa, nie tracąc płynności.

Na co należy uważać?

Przy podejmowaniu decyzji o leasingu komputerów, telefonów lub innych sprzętów do firmy należy wziąć pod uwagę sytuację finansową swojego przedsiębiorstwa i warunki leasingu. Opłaty początkowe, raty, dodatkowe ubezpieczenia, formalności, które należy załatwić – to wszystko jest bardzo ważne dla leasingobiorcy. Chociaż mikro umowy leasingowe mają wiele zalet, warto mieć świadomość, że koszt ich finansowania będzie proporcjonalnie (procentowo) wyższy niż w przypadku, gdy przedmiotem leasingu jest np. samochód lub inny stosunkowo drogi przedmiot. Niemniej jednak w wielu przypadkach finansowanie zakupu leasingiem jest mimo wszystko najlepszym rozwiązaniem.

Back to top