Czy leasing konsumencki na samochód to dobre rozwiązanie?

Właściciele firm chętnie korzystają z leasingowania pojazdów a przemawiają za tym względy podatkowe. Ograniczenia prawne powodowały, że osoby fizyczne nie miały możliwości posłużenia się leasingiem na przykład przy zakupie samochodu. Obecnie nie ma już przeszkód legislacyjnych, oferta leasingu konsumenckiego jest bardzo duża, dlatego wiele osób coraz częściej decyduje się skorzystanie z oferty firmy leasingowej.

Czym jest leasing konsumencki?

Leasing jest umową cywilnoprawną zawieraną przez finansującego, czyli leasingodawcę oraz klienta, czyli leasingobiorcę. Czym wyróżnia się leasing konsumencki? Tym, że to nie przedsiębiorca staje się leasingobiorcą, ale sobą indywidualna nie prowadzącą żadnej działalności gospodarczej. Jednak każda ze stron posiada swoje prawa oraz obowiązki. A dokładnie finansujący udostępnia leasingobiorcy samochód, który ujęty jest w umowie i wiąże się to z obowiązkiem comiesięcznego przelewania na konto leasingodawcy ustalonej kwoty raty. Trzeba stwierdzić, że umowa leasingu zawiera składniki kredytu w postaci rat oraz dzierżawienia, ponieważ to leasingodawca jest właścicielem pojazdu. Leasing konsumenci na podstawie ustawy obowiązuje w Polsce od roku 2011. Jakie możliwości mają konsumenci? Mogą skorzystać z leasingu oferowanego przez producenta lub przez firmę leasingową, przy czym w drugim przypadku istnieje możliwość pozyskania nie tylko auta nowego, ale również używanego.

Korzyści z leasingu konsumenckiego?

Korzyścią leasingu konsumenckiego są znacznie uproszczone formalności pod kątem sprawdzania danego klienta, ponieważ ocena ryzyka odbywa się na podstawie udostępnionych przez klienta informacji o uzyskiwanym dochodzie. Leasingobiorca wybiera określony wariant zakończenia umowy, czyli może oddać pojazd, dokonać jego wykupu bądź też zamienić na nowszy model. Samochody leasingowane posiadają ubezpieczenie OC oraz AC, NNW, Assistance.

Czy leasing konsumencki jest korzystniejszy niż kredyt samochodowy? Tak, ponieważ posiada korzystniejsze oprocentowanie, ponadto nie jest widoczny w zobowiązaniach finansowych, czyli nie pomniejsza zdolności kredytowej klienta. Finansowanie leasingu konsumenckiego następuje w formie leasingu operacyjnego, dlatego aby z niego skorzystać należy kupić samochód nowy lub używany na podstawie faktury VAT 23%.

Co trzeba jeszcze wiedzieć o leasingu konsumenckim:

  • Wpłata własna wynosi od 1%.
  • Czas leasingowania wynosi od 12 do 84 miesięcy.
  • Możliwe jest zastosowanie uproszczonej procedury do kwoty 100 tysięcy złotych.
  • Okres leasingu plus wiek auta to 15 lat.

Osoby interesujące się motoryzacją i ceniące sobie możliwość częstej zmiany samochodu korzystają z leasingu konsumenckiego, ponieważ mają ciągły dostęp do nowych modeli pojazdów każdego producenta. Na pewno taka forma finansowania jest łatwiej dostępna niż kredyt bankowy, raty są mniejsze, ponieważ leasingobiorca płaci jedynie za użytkowanie auta. A co bardzo istotne leasingobiorca nie musi wykorzystywać swoich środków własnych, aby jeździć wymarzonym samochodem.

Back to top