Leasing konsumencki dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej
Działalność leasingowa to działalność gospodarcza polegająca na nabyciu przez leasingodawcę nieruchomości we własność w celu jej późniejszego świadczenia za odpłatność za czasowe posiadanie i użytkowanie osobie prawnej lub osobie fizycznej. Leasing samochodu to sposób jego nabycia lub eksploatacji, będący skrzyżowaniem leasingu z kredytem. Oznacza to, że będziesz musiał płacić comiesięczne raty za samochód (tak jak przy wynajmie), a po zakończeniu okresu leasingu możesz wykupić samochód.
Jakie są rodzaje leasingu?
- Leasing inwestycyjny polega na nabyciu przez leasingodawcę własności i odpłatne udostępnienie leasingobiorcy – osobie prawnej lub indywidualnemu przedsiębiorcy. Opłaty za czasowe posiadanie i korzystanie z nieruchomości w celu jej późniejszego wykorzystania przez leasingobiorcę w jego działalności gospodarczej.
- Leasing konsumencki to działalność leasingowa polegająca na nabyciu przez leasingodawcę własności oraz odpłatnym udzieleniu opłaty za czasowe posiadanie i korzystanie przez leasingobiorcę – osobę fizyczną w celu jej późniejszego wykorzystania.
Leasing przyczynia się do:
- Rozwiązywanie problemów inwestycyjnych podmiotów gospodarczych
- Pełniejsze zaspokojenie potrzeb konsumpcyjnych ludności
- Rozwój gospodarki kraju, wzrost dochodów przedsiębiorstw
Leasing konsumencki: kusząca alternatywa dla kredytów samochodowych
Leasing dla osób fizycznych to produkt dla tych, którzy chcą kupić samochód, nie tracąc przy tym czasu na szukanie nabywcy swojego starego samochodu. Dodatkowo otrzymujesz możliwość zakupu auta o wyższej klasie niż dostępne za gotówkę i kredyt samochodowy. W praktyce światowej leasing dla osób fizycznych jest jednym z głównych kanałów sprzedaży samochodów. Leasing konsumencki może mieć również charakter operacyjny lub finansowy.Ten rodzaj leasingu finansowany jest w postaci leasingu operacyjnego, dlatego warunkiem z jego skorzystania jest nabycie nowego lub używanego samochodu na podstawie faktury VAT 23%. Jest dobrą alternatywą na kredytu samochodowego.
Główne cechy leasingu konsumenckiego:
- Wpłata własna leasingobiorcy od 1%
- Okres leasingu konsumenckiego od 12 do 84 miesięcy
- Uproszczona procedura do 100 tysięcy złotych
- Okres leasingowania plus wiek auta to 15 lat
- Minimalne formalności.
Korzyści z leasingu konsumenckiego dla osób indywidualnych
Leasing konsumencki jest obecny w polskim prawie od roku 2011, dzięki zapisom ustawy deregulacyjnej osoba nieprowadząca działalności gospodarczej może skorzystać z tej formy leasingu. Nie różni się od leasingu zwykłego, gdy finansujący przekazuje klientowi prawo do użytkowania samochodu (lub rzeczy) na czas określony. W zamian leasingobiorca będzie spłacał raty, nie mając obowiązku wykupu pojazdu na koniec umowy.
Nie musi on wkładać swoich środków finansowych na zakup, jednak auto jest własnością leasingodawcy. W ramach leasingu konsumenckiego można wydzierżawić zarówno nowy i używany samochód. Jest to korzystne, ponieważ można wybrać auto z wyższej półki a przyczyną tego jest utrata z wiekiem jego wartości. Poza tym, leasingobiorca może nabyć samochód z mocniejszym silnikiem i lepszym wyposażeniem, niż pojazd nowy w takiej cenie.