4 przyczyny, dlaczego coraz więcej firm decyduje się na leasing maszyn?

Wiele firm, które zainteresowane są nabyciem nowych maszyn lub urządzeń, przydatnych w ich działalności, decydują się na leasing. Według statystyk dotyczących działalności firm leasingowych to właśnie maszyny i urządzenia, obok samochodów, są najczęściej finansowanym aktywem. Okazuje się, że to ponad 25% inwestycji, które są finansowane przez branżę leasingową. Prognozuje się, że trend ten utrzyma się w najbliższej przeszłości. Przyczyniają się do tego następujące czynniki: rozwijający się przemysł, kontakty zagraniczne, potrzeba odnowienia parków maszynowych, nowe technologie.

Rozwój firm przemysłowych

Na krajowym rynku bardzo widoczny jest wzrost produkcji przemysłowej. Popyt na terenie kraju stale wzrasta. Ten trend dobrze wróży branży leasingowej. Warto zaznaczyć, że większość klientów firm leasingowych to mikro, małe oraz średni przedsiębiorstwa. A te najczęściej kierują swoją ofertę do klientów z lokalnego rynku. To tłumaczy, dlaczego wzrost popytu konsumpcyjnego, a także stale rosnące zamówienia z rodzimego rynku może przełożyć się na wzrost ofertami leasingu.

Współpraca z kontrahentami zagranicznymi

Co prawda mikro, małe oraz średnie przedsiębiorstwa kierują swoją ofertę w pierwszej linii do podmiotów na rynku lokalnym, to jednak zauważalny jest także wzrost zamówień zagranicznych. Stopniowo wzrasta ilość zamówień w branży typowo eksportowej. Wyraźnie poprawia się koniunktura europejskiej gospodarski. Efekt jest oczywisty dla naszej gospodarki- wzrasta produkcja przemysłowa, podnosi się sprzedaż detaliczna. W efekcie firmy, które chcą skorzysta

z dobrej koniunktury, muszą dynamicznie inwestować w swój rozwój. A to wymusza m.in. zaopatrzenie się w nowe maszyny i urządzenia, dzięki którym produkcja będzie przebiegać szybciej sprawniej.

Modernizacja parków maszynowych

Coraz więcej przedsiębiorstw produkcyjnych decyduje się na znaczne odnowienie swojego parku maszynowego, co jest wynikiem zarówno wzrostu przemysłowego, jak i stale rosnącego wskaźnika eksportu. Z przeprowadzonych na zlecenie NBP badań wynika, że stopień wykorzystania zdolności produkcyjnych w rodzimych przedsiębiorstwach wynosił na koniec III kwartału w roku 2017 roku aż 83%. To bardzo wysoka wartość, najwyższa od 2008 roku. Przy dzisiejszych uwarunkowaniach rynku tylko firmy, które mogą poszczycić się nowoczesnym parkiem maszynowym, mogą być konkurencyjne. A to przekłada się na wzrost dynamiki leasingu maszyn i urządzeń. Zakłada się, że trend ten utrzyma sie przynajmniej w kolejnych miesiącach.

Wprowadzenie nowych technologii

Do zainteresowania leasingiem przyczynia się także wprowadzanie nowoczesnej technologii w firmach. Coraz częściej mówi się o automatyzacji i robotyzacji w przedsiębiorstwach przemysłowych. Chodzi o nowoczesne maszyny, które niejednokrotnie mogą pracować bez operatora. Maszyny takie są wydajne, działają bezbłędnie i w dodatku bardzo precyzyjnie. To tłumaczy, dlaczego cieszą się rosnącym zainteresowaniem na rynku. Z racji tego, że są to drogie rozwiązania, leasing może być dobrym sposobem na sfinansowanie och zakupu dla firmy.

Back to top