Leasing popularniejszy niż kredyt w sektorze MŚP
Kiedy zachodzi potrzeba sfinansowania zakupu nowych maszyn lub pojazdów dla firmy, można wykorzystać w tym celu zgromadzony kapitał, wziąć kredyt lub pomyśleć o leasingu. Okazuje się, że to ostatnie rozwiązanie jest coraz bardziej popularne, przynajmniej wśród firm reprezentujących sektor MŚP. Leasing jako główne źródło finansowanie firmy zyskuje popularność nie tylko w naszym kraju, ale także w całej europie.
Rosnąca rola leasingu w Europie
Pod koniec roku 2017 Komisja europejska opublikowała badania SAFE, z których wynika jednoznacznie, że leasing jest bardzo ważnym źródłem finansowania dla aż 60% firm w naszym kraju, które zalicza się do sektora MŚP. Warto w tym miejscu podkreślić, że większość firm, które miały już styczność z leasingiem, deklaruje, że także i w przyszłości chętnie skorzysta z tej firmy finansowania.
Nie ma zatem nic zaskakującego w tym, że duża część leasingodawców na rynku kieruje swoją ofertę w pierwszej kolejności właśnie do firm z sektora MŚP. Wygląda na to, że w najbliższym czasie ten trend raczej nie ulegnie zmianie. Jeśli chodzi o zmiany na rynku, warto zaznaczyć, że coraz częściej umowy leasingu przypominają umowy najmu. Chodzi o to, że leasingobiorca nie ma obowiązku wykupienia przedmiotu leasingu. Po upływie danego czasu (przy płaceniu niższych rat) można używany pojazd lub maszynę oddać leasingodawcy i po prostu wybrać nowszy model.
W leasing można wziąć profesjonalne urządzenia i maszyny
Obecnie coraz częściej firmy decydują się na finansowanie zakupu sprzętu IT, urządzeń biurowych, profesjonalnych maszyn dla danej branży itd. Szacuje się, że w samym tylko roku 2017 wartość umów leasingowych, które zostały zawarte w tym obszarze była wyższa aż o ponad 20%. Można przy tym założyć, że tendencja wzrostowa będzie się raczej utrzymywać. Dlaczego takie są prognozy? Obecnie rozwój technologiczny jest coraz szybszy. W efekcie wiele firm, które chcą pozostać konkurencyjne w swojej branży, musi wymieniać swoje wyposażenie co kilka lat. Leasing daje tę możliwość! Ten trend dotyczy zarówno urządzeń IT, jak i innych – takie urządzenia stosunkowo szybko się starzeją. W efekcie, jeśli firma chce pozostać konkurencyjna na rynku, musi mniej więcej co trzy lata wykorzystywane urządzenia.
Finansowanie za pomocą leasingu zakupów online
Nie da się zaprzeczyć, że bardzo zauważalna jest digitalizacja procesu leasingowego. Coraz częściej firmy, które dokonują jakichś zakupów online, decydują się na ich sfinansowanie właśnie za pomocą leasingu. Relatywie często można umowę leasingu zawrzeć bez problemu online. Przy zakupie przez Internet można wybrać leasing, tak samo, jak zakup na raty, czyli po prostu na kredyt. To wiele ułatwia i sprawia, że leasing staje się coraz popularniejszy. Co więcej, możliwe jest także skorzystanie z różnych dodatkowych usług oferowanych przez konkretną firmę leasingową. Związek Polskiego Leasingu podkreślił, jak ważna jest możliwość zawarcia umowy leasingu online – priorytetami w strategii Związku na lata 2018-2020 są szeroko pojmowane projekty badawcze oraz digitalizacja procesu leasingowego.