Leasing nieruchomości – dlaczego warto?

Wynajem lokalu, kredyt hipoteczny, a może leasing nieruchomości? Ta ostatnia opcja może być dla przedsiębiorców szczególnie opłacalna. Dlaczego warto zastanowić się nad leasingiem nieruchomości? Zalety leasingu to przede wszystkim korzyści finansowe i minimum formalności.

Jakie korzyści daje leasing nieruchomości?

Wyróżniamy dwa rodzaje leasingu nieruchomości. Jest to leasing operacyjny i leasing finansowy. W przypadku leasingu operacyjnego zapisy w umowie określają, że nieruchomość nadal stanowi środek trwały leasingodawcy. Jednakże, gdy chodzi o leasing finansowy mowa już o przekazaniu praw do lokalu. Jakie są głównie zalety leasingu nieruchomości?

  • Prawo do lokalu już w momencie podpisania umowy – co ciekawe, w przypadku leasingu finansowego lokal bądź budynek, staje się własnością leasingobiorcy jeszcze zanim dojdzie do opłacenia ostatniej raty.

  • Możliwość wynajmu leasingowanego lokalu – przeniesienie praw następuje już w momencie podpisania umowy. W związku z tym, koszty zakupu lokalu mogą „same się spłacić” za sprawą wynajmu.

  • Możliwość odliczenia kosztów od wysokości podatku dochodowego – leasing pozwala również na obniżenie kosztów, poprzez odliczenie ich w zestawieniu podatkowym. Koszty uzyskania przychodu są wyższe w przypadku leasingu amortyzacyjnego – jest to rata leasingowa oraz koszty opłat wstępnych. Gdy chodzi o leasing finansowy koszty stanowią wyłącznie odsetki raty leasingowej i amortyzacji.

  • Minimum formalności – wymogi konieczne dla uzyskania finansowania w formie leasingu nie są tak liczne, jak jest to w przypadku kredytu hipotecznego. Wymagane jest zazwyczaj okazanie zeznania PIT, księgi zysków i strat, a także dokumentacja dotycząca aktualnych zobowiązań. Kolejnym warunkiem jest również dobry stan samego budynku.

  • Dowolna nieruchomość – leasing dotyczyć może zarówno lokalu usługowego, jak też zakładu produkcyjnego, biura czy mieszkania. W przypadku leasingu operacyjnego umowa dotyczy wyłącznie nieruchomości, natomiast leasing finansowy obejmuje także działkę.

Leasing nieruchomości czy kredyt hipoteczny?


Kwestia formalności jest w przypadku leasingu znacznie mniej skomplikowana. Kredyt hipoteczny jest opcją mniej korzystną, ze względu na liczbę koniecznych dokumentów, a także czas oczekiwania na wystawienie decyzji. Mimo to, leasing w żadnym stopniu nie stanowi przeszkody dla wzięcia kredytu. Leasing nieruchomości jest bowiem traktowany jako forma finansowania, nie zaś zobowiązanie. Nie wpływa więc na historię kredytową przedsiębiorcy. Warto pamiętać, że podejmując decyzję o leasingu należy liczyć się z koniecznością posiadania zabezpieczenia finansowego. Nie zmienia to jednak faktu, że decyzja udzielana jest stosunkowo szybko i nie jest wymagana krystaliczna historia kredytowa.

Podsumowując, leasing nieruchomości to doskonałe rozwiązanie dla firm, które są już w posiadaniu odpowiedniego zabezpieczenia finansowego, nie mają jednak środków wystarczających, by dokonać zakupu nieruchomości.

Back to top