Leasing, czyli samochód na firmę

Leasing samochodu osobowego to jedna z najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców form finansowania. Samochód użytkowany jest nie tylko w celach biznesowych, więc taki leasing stanowi niebanalną korzyść.

Leasing samochodu – kiedy warto?


Samochód na firmę to kusząca propozycja. Bez wątpienia to rozwiązanie opłacalne zwłaszcza dla płatników podatku VAT. Leasing samochodu umożliwia bowiem odliczenie 50 % należnego przy zakupie podatku VAT. W dodatku koszty leasingu są zarazem kosztami prowadzenia działalności. Należy jednak pamiętać, że inne zasady dotyczą odliczania kosztów w ramach leasingu operacyjnego i finansowego. Różnica jest bardzo istotna:

  • leasing operacyjny samochodu – w przypadku leasingu operacyjnego leasingobiorca nie staje się właścicielem dobra aż do momentu opłacenia ostatniej raty i wpłacenia kwoty wykupu. Dlatego opłaty amortyzacyjne nie mogą stanowić kosztów prowadzenia działalności. Z drugiej jednak strony kosztem możliwym do odpisania są wszystkie raty, a także koszt opłaty wstępnej i wykupu. Ostatecznie więc operacyjny leasing samochodu jest zdecydowanie bardziej popularny wśród przedsiębiorców.
  • leasing finansowy samochodu – gdy chodzi o tę formę finansowania, leasingobiorca zyskuje prawo własności do samochodu już w momencie podpisania umowy. Możliwe jest więc odliczenie opłat amortyzacyjnych jako kosztów uzyskania przychodu. Gdy chodzi o leasing finansowy nie jest wymagana opłata wstępna. To kolejna zaleta tego rozwiązania. Nie ma jednak możliwości, by w ten sposób potraktować miesięczne raty. Ten aspekt sprawia, że leasing finansowy to rzadziej wybierana forma finansowania.

 


Leasingowany samochód a prawo własności

 

Warto pamiętać, że leasingowane dobra w zdecydowanej większości przypadków pozostają własnością leasingodawcy aż do momentu wykupu. Leasingowany samochód musi być więc poddawany regularnym przeglądom i naprawom, aby w momencie ewentualnego zwrotu uniknąć problemów i dodatkowych opłat. Nierzadko warunki serwisowania określone są szczegółowo w umowie. W takim wypadku leasingobiorca może korzystać wyłącznie z usług autoryzowanych serwisów. Podobnie wygląda sprawa pożyczania samochodu bliskim i znajomym. Jeśli leasingobiorca chce zyskać taką możliwość, powinien poprosić o odpowiednią adnotację w umowie. Konieczne jest także ubezpieczenie samochodu. Zazwyczaj leasingodawcy posiadają już własną, sprawdzoną bazę ubezpieczycieli. Dzięki ubezpieczeniu nie trzeba obawiać się o wysokie koszty, w przypadku wystąpienia kolizji.

Gdy przedsiębiorca nie posiada wystarczających środków, by zakupić samochód, najczęściej rozważa jest leasing bądź kredyt bankowy. W większości przypadków leasing samochodu to dobre rozwiązanie. Warto jednakże pamiętać o wyborze sprawdzonego leasingodawcy. Dobrze sporządzona umowa powinna zawierać adnotacje dotyczące serwisowania, ubezpieczenia oraz użytkowania samochodu przez osoby trzecie. Ostatecznie, leasing samochodu to decyzja, która przynosi wiele korzyści!

Back to top