Boom na leasing. To coraz bardziej popularna forma finansowania

Jak sfinansować zakup auta lub profesjonalnej maszyny produkcyjnej? To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać firmę. Okazuje się, że coraz popularniejszy jest leasing. Obecnie mówi się wręcz o tym, że na rynku finansowym panuje swego rodzaju boom na leasing. Coraz więcej firm, zarówno małych, jak i dużych, decyduje się na skorzystanie z tej formy finansowania zakupu auta.

Wartość umów leasingowych stale rośnie

O tym, że leasing stale zyskuje na popularności, świadczy chociażby fakt, że stopniowo wzrasta wartość umów leasingowych. Przykładowo przez pierwszych pięć miesięcy roku 2018 w Polsce zawarto umowy leasingowe na łączną wartość 38,9 mld zł. Tymczasem w zeszłym roku wartość dotycząca tego samego okresu wynosiła zaledwie 31,8 mld zł. W praktyce oznacza to wzrost o około 20% – to bardzo dobry wynik dla branży leasingowej! Warto w tym miejscu nadmienić, że wzrost dotyczył w zasadzie wszystkich kategorii rynku. Mniej więcej o 21% zwiększył się leasing maszyn i urządzeń, a także leasing pojazdów (bardzo popularne rozwiązanie wśród firm z różnych sektorów). Wysoki wzrost 17,5% zanotowano także w przypadku leasingu w branży transportu ciężkiego. Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez Związek Polskiego Leasingu jedynie leasingowanie nieruchomości straciło na znaczeniu.

Mikrofrmy a leasing

Z ofert leasingu korzystają firmy różnych gabarytów. Na krajowym rynku ponad połowę leasingobiorców stanowią mikrofirmy, których roczny obrót jest niższy niż 5 mln zł. W takim przypadku chodzi najczęściej o przedsiębiorców, których majątek prywatny miesza się z firmowym. Dość często dotyczy to chociażby samochodów, które wykorzystywane są zarówno w celach prywatnych, jak i zawodowych.

Leasing umożliwia wymianę starego sprzętu na nowy

I to jeden z ważniejszych argumentów za tą formą finansowania. Wielu przedsiębiorców, którzy chcą stale na bieżąco zwiększać swoje moce produkcyjne lub wprowadzać nowe technologie w produkcję, muszą systematycznie inwestować w nowy sprzęt. Leasing pozwala na bezproblemowe z punktu widzenia finansowego wymienienie maszyn i urządzeń. Firma, który dysponuje specjalistycznym sprzętem, bazującym na nowych technologiach, jest w stanie zaoferować swoim klientom lepszą obsługę – możliwa jest większa precyzja, wydajność, zlecenia realizowane są szybciej. Finalnie inwestycja w nowy sprzęt przekłada się na wyższe zyski, jeśli tylko będzie on dobrze wykorzystywany

Publiczne projekty a boom na leasing

Nie wolno zapominać i o tym, że do boomu na leasing przyczyniają się również publiczne projekty infrastrukturalne. Firmy, które wybierane są do realizacji tego typu projektów, muszą inwestować w nowe maszyny i urządzenia. Maszyny budowlane, maszyny rolnicze, a także sprzęt medyczny – to te urządzenia, których dotyczy wzrost w zakresie leasingu w najwyższym stopniu. Leasing to znakomite rozwiązanie da wszystkich firm, którym Załęży na równomiernym rozwoju. Jednocześnie, decydując się a leasing, można systematycznie wymieniać maszyny firmowe na nowe, nie przejmując się odsprzedażą starych sprzętów.

Back to top