Aktualności

Financial Group Piotr Kryszczuk - Getin Leasing Wrocław

Laptop potrzebny jest w niemal każdej firmie. Warto więc korzystać z możliwości, jakie daje leasing sprzętów. Czy to się opłaca i jaki typ leasingu oferowany jest najczęściej? Przeczytaj, jak wziąć laptop w leasing i zaoszczędzić!

Laptop w leasingu – najnowsze modele

Leasing laptopa daje wiele korzyści, zwłaszcza tym, którzy preferują najnowsze modele sprzętu komputerowego. W przypadku laptopów oferowany jest najczęściej krótkoterminowy leasing operacyjny. Ten typ leasingu polega na dzierżawie sprzętu za ustaloną wcześniej, miesięczną opłatą. Akceptacja umowy wiąże się z wpłatą opłaty wstępnej. Leasing zakończyć można wykupem lub wymianą sprzętu na nowy. Możliwość wymiany szczególnie wyróżnia ten typ finansowania. Leasing laptopów i sprzętów IT pozwala bowiem na wykorzystanie najnowszych modeli i ich wymianę średnio co kilkanaście miesięcy. To rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym biznesie, a zwłaszcza w biurach. Nie ulega wątpliwości, że zalety najnowszych modeli znacznie ułatwiają pracę. Ponadto wymiana pozwala uniknąć problemów w funkcjonowaniem starszego sprzętu, a tym samym kosztownych inwestycji w [...]

Leasing samochodu osobowego to jedna z najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców form finansowania. Samochód użytkowany jest nie tylko w celach biznesowych, więc taki leasing stanowi niebanalną korzyść.

Leasing samochodu – kiedy warto?


Samochód na firmę to kusząca propozycja. Bez wątpienia to rozwiązanie opłacalne zwłaszcza dla płatników podatku VAT. Leasing samochodu umożliwia bowiem odliczenie 50 % należnego przy zakupie podatku VAT. W dodatku koszty leasingu są zarazem kosztami prowadzenia działalności. Należy jednak pamiętać, że inne zasady dotyczą odliczania kosztów w ramach leasingu operacyjnego i finansowego. Różnica jest bardzo istotna:

  • leasing operacyjny samochodu – w przypadku leasingu operacyjnego leasingobiorca nie staje się właścicielem dobra aż do momentu opłacenia ostatniej raty i wpłacenia kwoty wykupu. Dlatego opłaty amortyzacyjne nie mogą stanowić kosztów prowadzenia działalności. Z drugiej jednak strony kosztem możliwym do odpisania są wszystkie raty, a także koszt opłaty wstępnej i wykupu. Ostatecznie więc operacyjny leasing samochodu jest zdecydowanie bardziej popularny wśród przedsiębiorców.
  • leasing finansowy samochodu – [...]

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją działalność, koniecznie zapoznaj się z możliwościami, jakie daje Ci leasing. Ten krótki poradnik to zbiór najważniejszych informacji, dotyczących leasingu. Co to jest leasing? Jakie są warunki użytkowania z leasingowanych dóbr? Kto może skorzystać z takiej formy finansowania?

Leasing – co to jest i jakie są rodzaje leasingu?

Leasing to forma finansowania, przypieczętowana umową, na podstawie której leasingodawca przekazuje prawa do korzystania z określonych dóbr pod warunkiem uiszczenia ustalonej opłaty. Leasing oznacza najczęściej czasowe przekazanie praw, istnieje jednak także możliwość zakupu. Warto pamiętać, że seasingowane dobra są traktowane jego inwestycja w ramach biznesu. Nierzadko możliwe jest uzyskanie dodatkowego dofinansowania w przypadku leasingu! Wyróżnić można następujące rodzaje leasingu:

  • leasing finansowany, finansowy lub kapitałowy – leasingodawca dokonuje zakupu określonego dobra. Kwota zakupu oddawana jest w ratach, aż do momentu wykupu. Leasing finansowy przypieczętowany jest umową, której zawarcie jest jednoznaczne z przeniesieniem praw do leasingowanego dobra na leasingobiorcę. Staje się ono częścią majątku leasingobiorcy [...]

Wynajem lokalu, kredyt hipoteczny, a może leasing nieruchomości? Ta ostatnia opcja może być dla przedsiębiorców szczególnie opłacalna. Dlaczego warto zastanowić się nad leasingiem nieruchomości? Zalety leasingu to przede wszystkim korzyści finansowe i minimum formalności.

Jakie korzyści daje leasing nieruchomości?

Wyróżniamy dwa rodzaje leasingu nieruchomości. Jest to leasing operacyjny i leasing finansowy. W przypadku leasingu operacyjnego zapisy w umowie określają, że nieruchomość nadal stanowi środek trwały leasingodawcy. Jednakże, gdy chodzi o leasing finansowy mowa już o przekazaniu praw do lokalu. Jakie są głównie zalety leasingu nieruchomości?

  • Prawo do lokalu już w momencie podpisania umowy – co ciekawe, w przypadku leasingu finansowego lokal bądź budynek, staje się własnością leasingobiorcy jeszcze zanim dojdzie do opłacenia ostatniej raty.

  • Możliwość wynajmu leasingowanego lokalu – przeniesienie praw następuje już w momencie podpisania umowy. W związku z tym, koszty zakupu lokalu mogą „same się spłacić” za sprawą wynajmu.

  • Możliwość odliczenia kosztów od wysokości podatku dochodowego – leasing pozwala [...]

Bardzo ważnym atutem leasingu są jego mocno uproszczone procedury formalne. W przeciwieństwie do kredytu wszystkie formalności można załatwić o wiele prościej i przede wszystkim szybciej. Jakich procedur formalnych trzeba dopełnić, wnioskując o leasing? Tego dowiecie się z naszego wpisu. Mamy nadzieję, że okaże się on pomocny przy wnioskowaniu o tę formę finansowania dla firmy.

Wniosek o leasing

Pierwszym krokiem ubiegania się o leasing, zarówno na samochód jak i na maszyny specjalistyczne, jest złożenie wniosku u leasingodawcy. W tym miejscu warto podkreślić, że wraz z wnioskiem trzeba oczywiście okazać stosowne dokumenty, jednak nie jest ich tak wiele jak w przypadku kredytu. Jeśli o leasing wnioskuje spółka, trzeba dostarczyć umowę spółki. Przyda się także dowód osobisty leasingobiorcy – trzeba go jedynie okazać przy składaniu wniosku. W przypadku umów leasingowych opiewających na niższe kwoty można skorzystać z uproszczonych procedur. W takim przypadku nie ma potrzeby dostarczania dokumentów finansowych firmy.

Decyzja dotycząca leasingu

Bardzo [...]

Chyba wszyscy wiemy bardzo dobrze, że leasing to forma finansowania, która cieszy się obecnie coraz większą popularnością na rynku. To w zasadzie nic zaskakującego, bo ten wariant finansowania zakupu maszyn, pojazdów, sprzętu komputerowego itd. ma wiele zalet dla firmy. W ramach umowy leasingowej leasingodawca (firm leasingowa) oddaje leasingobiorcy do użytkowania pojazd, maszynę itd. Leasingobiorca płaci comiesięczne raty z tytułu umowy leasingowej. W pewien sposób leasing przypomina nieco kredyt, jednak ma zalety, których kredyt nie posiada.

Zachowanie płynności finansowej

Główną zaletą leasingu jest fakt, że ta forma finansowania pozwala firmie zachować płynność finansową. Nie trzeba inwestować swojego kapitału w zakup drogich maszyn i urządzeń lub pojazdów. Zamiast tego firma może po prostu płacić co miesiąc za korzystanie z nich. W efekcie zgromadzony kapitał pozostaje na koncie, co znacznie zmniejsza ryzyko utraty płynności przedsiębiorstwa. W praktyce umowa leasingu funkcjonuje w ten sposób, że użytkowanie danego sprzętu, pojazdu lub maszyny opłacane jest w comiesięcznych ratach. [...]

Kiedy mowa o finansowaniu dla firm, najczęściej przychodzi nam na myśl albo kredyt albo leasing. I rzeczywiście te dwie formy finansowania cieszą się bardzo dużą popularnością na rynku finansowym. W naszym artykule chcielibyśmy tym razem przybliżyć temat leasingu zwrotnego, który nieco różni się od klasycznego leasingu. Warto jednak podkreślić, że leasing zwrotny może okazać się bardzo korzystny. Rzecz w tym, że ta forma leasingu pozwala niejako na uwolnienie kapitału firmy zamrożonego w środkach trwałych.

Na czym polega leasing zwrotny?

To, co charakterystyczne dla leasingu zwrotnego, to fakt, firma zainteresowana leasingiem sprzedaje leasingodawcy należący do niej środek trwały. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy cywilno-prawnej, na mocy której firma może nadal z danego środka korzystać. Oczywiście, płacąc raty leasingowe. Zawarcie sprzedaży i podpisanie umowy leasingowej oznacza w tym przypadku, że nowym właścicielem danego środka trwałego staje się firma leasingowa. Jednak środek jest użytkowany nadal w tym samym przedsiębiorstwie. W praktyce sytuacja bardzo często wygląda [...]

Nie da się zaprzeczyć, że leasing jest jedną z częściej wybieranych na krajowym rynku form finansowania zakupu nowego sprzętu, pojazdów, specjalistycznych maszyn. Na leasing decydują się także bardzo często rolnicy, którzy w swojej pracy wykorzystują profesjonalne urządzenia. Niestety zakup ciągników, maszyn, urządzeń rolniczych, linii produkcyjnych itd. to bardzo wysoki koszt. Dotyczy to zwłaszcza nowych maszyn i pojazdów, których ceny są horrendalnie wysokie. Trzeba jednak mieć świadomość, że gospodarstwo rolne, które ma się rozwijać i przynosić zyski, nie może pozostawać technologicznie w tyle. Stąd też trzeba szukać optymalnych form finansowania. Może warto wybrać właśnie leasing?

Leasing maszyn rolniczych – zalety tego rozwiązania

Niekwestionowana zaleta leasingu maszyn rolniczych polega na tym, że nie trzeba inwestować własnych środków w zakup ciągników, linii produkcyjnych i innych raczej kosztownych rozwiązań. Zresztą nie każde gospodarstwo dysponuje takimi środkami finansowymi. A to oznacza w praktyce, że leasing jest dobrą alternatywą dla kredytu. W tym miejscu warto nadmienić, że firmy leasingowe [...]

Kiedy mowa o leasingu, większość z nas myśli o finansowaniu zakupu nowych pojazdów firmowych. Tymczasem wielu przedsiębiorców jest zainteresowanych zakupem auta używanego. I w tym przypadku jak najbardziej możecie zdecydować się na leasing, niezależnie od tego, czy interesuje Was zakup jednego auta czy też inwestycja w całą flotę firmową.

Leasing samochodu używanego. Sytuacja na rynku

Według danych udostępnionych przez Związek Polskiego Leasingu aż 46% finansowanych w ramach leasingu przedmiotów (III kwartał 2018) stanowiły różnego rodzaju pojazdy. Zarówno osobowe, jak i dostawcze oraz ciężarowe. Rzeczywiście w przypadku leasingu zdecydowanie chętnie firmy wybierają auta nowe, prosto z salonu. Jednak również i pojazdy używane mają swoich zwolenników i jak najbardziej można wziąć je w leasing. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Jak funkcjonuje leasing samochodu używanego?

W tym miejscu warto podkreślić, że leasing samochodu używanego właściwie niczym się nie różni od leasingu nowych fabrycznie pojazdów. Po prostu konkretny używany pojazd oddany jest leasingobiorcy do [...]

Jak sfinansować zakup nowego pojazdu firmowego? Co zrobić, gdy firma nie dysponuje środkami, aby zakupić samodzielnie profesjonalny sprzęt? W obu przypadkach rozwiązaniem jest leasing – to nie przypadek, że ta forma finansowania cieszy się tak dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców. Najczęściej firmy, które decydują się na leasing, zamierzają spłacać raty zgodnie z harmonogramem. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy leasingobiorca chce spłacić leasing przedterminowo. Czy jest to możliwe?

W jakich przypadkach firmy są zainteresowane przedterminowa spłata leasingu?

Zasadniczo jest wiele różnych powodów, które skłaniają przedsiębiorstwa do wcześniejszej spłaty zobowiązań leasingowych. Zdarza się, że leasingowany sprzęt lub pojazdy przestają być potrzebne w firmie. Z drugiej strony bywa, że przyczyną są kwestie finansowe – po prostu może sie okazać, że dane zobowiązanie jest dla firmy zbyt wysokie. Możliwa jest także sytuacja, gdy sprzyjająca sytuacja na rynku skłoni firmę do szybszej spłaty leasingu.

Przedterminowa spłata leasingu jest możliwa!

Jak najbardziej można szybciej spłacić leasing. Warto [...]

Back to top