Leasing drogi samochód. Jakie zmiany wejdą w roku 2019?

Zewsząd słyszy się o tym, że od roku 2019 zaczną obowiązywać ważne zmiany na rynku leasingowym. O jakie właściwie zmiany chodzi? Jedną z bardziej istotnych jest fakt, że od 2019 roku ma zostać podniesiony limit wartości, od której dany samochód zalicza się do pojazdów luksusowych. Dotychczas za samochód luksusowy uchodziło auto, którego wartość wynosiła 20 000 euro i więcej. Od stycznia 2019 o samochodach luksusowych będziemy mówić, gdy ich wartość będzie wynosić co najmniej 150 000 złotych w przypadku pojazdów spalinowych i hybrydowych oraz 225 000 zł w przypadku aut elektrycznych.

Leasing samochodu a koszty podatkowe w roku 2019

Wiadomo, że jednym z głównych argumentów za leasingiem samochodów są korzyści podatkowe. Wiele firm decydowało się dotąd na wzięcie auta w leasing m.in. w celu optymalizacji podatkowej. A jak będą wyglądać kwestie podatkowe w roku 2019? Czego mogą się spodziewać firmy podpisujące umowy leasingowe, których przedmiotem jest samochód?

Jeżeli zdecydujecie się wziąć w leasing samochód, którego cena nie przekroczy 150 000 złotych, wszystkie związane z tym wydatku można będzie zaliczyć w poczet kosztów podatkowych. Chodzi np. o raty leasingowe oraz amortyzację. Inaczej wyglądać będzie sytuacja, jeśli przedmiot leasingu będzie samochód o wartości wyższej niż 150 000 zł. W tym przypadku koszty będą rozliczane na zasadzie proporcji, co z punktu wiedzenia leasingobiorcy nie będzie już także korzystne.

Dla kogo zmiany są korzystne?

Wprowadzane zmiany są korzystne w pierwszej kolejności dla tych firm, które chcą wziąć w leasing samochód o cenie przekraczającej 20 000 euro, ale niższej niż 150 000 złotych. Według statystyk średnia wartość samochodów leasingowych przez firmy wynosi 100 000 złotych. W praktyce oznacza to, że podniesienie progu może być pozytywnie odebrane przez wielu przedsiębiorców.

Zmiany nie są natomiast korzystne dla tych przedsiębiorców, którzy korzystają z samochodów droższych o wartości 200-300 tys. złotych. Ta grupa firm w oczywisty sposób straci, ponieważ nie będą mogły one zaliczać całych kosztów leasingu w poczet kosztów podatkowych.

Chcesz wziąć w leasing droższe auto? Podpisz umowę jeszcze w roku 2018

Nowe przepisy wchodzą w życie od 1 stycznia 2019 roku. Dlatego też ci przedsiębiorcy, którzy chcieliby wziąć w leasing droższy samochód, powinni działać szybko. Podpisując umowę leasingową jeszcze w roku 2018, możecie liczyć na rozliczenie leasingu według dotychczasowych zasad. W praktyce oznacza to, że jeśli umowa zostanie zawarta do stycznia, możecie zaliczyć do kosztów podatkowych firmy pełne raty leasingowe.

Ze swej strony zachęcamy Was do korzystania z oferty Getin Leasing. To znany w branży finansowej podmiot, który stara się w elastyczny sposób podchodzić do klientów. Jeśli zależy Ci na dostosowaniu wysokości rat, terminu spłaty oraz pakiety ubezpieczeń do Twoich potrzeb, zapoznaj się z ofertą Getin Leasing.. Przedsiębiorców zainteresowanych leasingiem we Wrocławiu zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Chętnie pomożemy w załatwieniu wszystkich niezbędnych kwestii formalnych.

Back to top